2016. március 24., csütörtök

Mexikó - Összefoglaló


Hivatalos fizetőeszköz a mexikói pesó (MXN) 1 Euró = 18,5 Peso. Természetesen mindenhol lehet fizetni amerikai dollárral is, azonban erősen ajánlott a peso használata, mivel a dollárban való fizetésen szinte mindig nyerészkednek. Visa, Mastercard dombornyomott bankkártyát szinte mindenhol elfogadják. Hivatalos nyelv a spanyol, de sokan értenek angolul. Beszélni már kevésbé, általában spanyolul válaszolnak. Egyes régiókban még mai napig beszélik az ősi indián nyelveket. 

A repülőjegyet az AirFrance honlapján foglaltuk 440 Euró összegben, kb. 10 hónappal az utazás előtt, párizsi átszállással, ami hihetetlen olcsó árnak számít. A közvetlen járatok ennél kétszer többe kerülnek. Az AirFrance heti 4 szer jár Párizsból Cancunba, talán ennek is köszönhető a dömping ár. A repülőút Párizsból hozzávetőlegesen 11 óra, ami lehet több is, mind attól függ milyen az időjárás az óceán felett. Beutazáshoz vízum nem szükséges, kivéve ha 180 napnál tovább marad a turista. Érkezéskor kétféle dokumentumot kell kitölteni, mely egyik a beutazáshoz szükséges, melyet gondosan meg kell őrizni a kiutazásig,  a másik pedig a vámhoz.

Bérautót 6 napra foglaltuk előre az America Car Rental-nál: http://www.cancunrentacar.com/
Kb 25 euró/ nap. A cég flottája meglehetősen ütött kopott és a kiválasztott jármű helyett egy fokkal alacsonyabb kategóriás járművet erőltettek ránk. A papírok intézésénél a hitelkártyáról zárolják le a 600 dollár depositot, melyet a jármű visszaadásánál azonnal feloldanak. A bérlés összegét is a kártyáról szedik le. Amúgy minden gördülékenyen zajlott, leszámítva az autó cserét rögtön 20 m megtétele után. A jobb minőségű benzin 13-14 peso/ liter körüli összegbe kerül. Az 1500 km-s út során 3 szor tankoltunk, 800 pesó (kb 43 euró) összegben. A tankolást külön személyzet végzi akik a tankolás mellett a szelvedőt is egyben lepucoljak, némi aprópénz reményében. Nem árt észnél lenni a tankolásoknál ugyan is Tulumban az  egyik amigo majdnem lehúzott bennünket 200 pesoval. Nem sikerült neki. Inkább egyesével érdemes oda adni nekik a pénzt és nem előre kiszámolva, egy kupacban. Majd külön a borravalót.

4 darab szállásunk volt a 14 nap során. Próbáltunk mindenből olcsóbb kategóriát foglalni, ez alól kivétel Chichen Itza és Uxmál, mivel ott csak 2-3 hotel van a semmi közepén a romoktól nem messze és az árak körülbelül egyformák.

Az élelmiszerárak nagyjából a magyarországi áraknak felelnek meg. Rengeteg az áru a nagyobb szupermarketekben. A legjobban a Walmart-ban lehet vásárolni, még az ajándéktárgyakat is itt szereztük be, mivel jóval olcsóbban adták mint Playa del Carmen sétálóutcájában. Ezenkívül a Chedarui valamint a Super Che, kisebb Oxxo, 7Eleven üzletekben is minden megtalálható. Az érzékeny gyomrú turistáknak a csapvízet erősen kerülni kell, még fogmosásra sem igazán ajánlott. Bár nekünk egyszer volt csak problémánk, de utána soha nem jött elő. Az ételek meglehetősen csípősek, ugyanis mindenhez tesznek az asztalra különböző erősségű csípős paprikából készült szószokat. A turistahelyeken a tisztaság és a higiénia mindenhol szemmel látható. Söprögetnek, szemetet szednek, partokat gereblyéznek.

A turisták közül talán az amerikaiak vannak a legtöbben, olykor hangosak, sokat isznak és meglehetősen el tudják engedni magukat. Utána következnek a franciák, akik úton útfélen mindenhol ott vannak. Majd németek, magyarok, lengyelek, oroszok. Talán a sorrendet így tudnám felállítani.

A biztonság meglehetősen jó a Yucatán félszigeten és Playa del Carmenben is egyaránt. Érezhetően sok a rendőr mindenhol, azonban a rendőrségi ellenőrzések hamar kihozzák az egyszerű turistát a sodrából. Nem árt óvatosnak lenni minden helyzetben.

Az időjárás tekintetében meglehetősen vegyes érzelmeink vannak. A tengerpart mentén szinte óráról órára váltakozik az időjárás. Playa del Carmenben szinte nem telt el úgy nap, hogy ne esett volna 15-30 percet az eső. Hol felhős, szeles, hol kevésbé. Amikor leesett, az idő még párásabb lett. A nap meglehetősen erősen süt, szinte éget, még ha felhők is takarják akkor is könnyen lepirul az ember. Napközben max. 30 C körül, esténként 20 C. A félsziget belsejében volt inkább csak tiszta és izzasztó az idő. Folyamatosan lestük mobilon a felhő és radarképet, de semmit nem ért. A tenger viszont végig egyformán kellemes 25 C. fokos volt. A tengerifű csak az utolsó két szeles időjárás hatására ült ki a partra, de a helyiek reggelente lelkesen kupacokba terelték és ezután elszállították.

A reptérre való transzfert a helyi kényelmes ADO busszal oldottuk meg, melynek  állomása az 5. utcáról nyílik. A Vista Caribe Hoteltól 5 percre a Mcdonaldsal szemben található. A buszok félóránként közlekednek a reptérre. Kb 1 óra a menetidő Playa del Carmenből. Az ára pedig 160 peso / fő. Természetesen itt lehet felszállni a távolsági járatokra is, aki esetleg busszal szeretné a távolabbi helyekre eljutni.

Összességében a félsziget gyönyörű. Nem lehet betelni a rengeteg természeti és kulturális látványosságokkal. A kulturális sokk szinte letaglózza az embert. 2 hét is kevés rá, ha mindent látni szeretne a turista a félszigeten. A déli részeken, Campeche, Palenque, Chetumal vonalat nem jártuk be, pedig arra is lett volna még bőven látnivaló.

Kérdéseket szívesen fogadok!


Mexikói peso, a 20-ason az első mesztic elnök, Benito Juárez làtható

1 megjegyzés:

  1. Szia!Szinte egy időben voltunk Mexikóban.Nekem 16Ft volt 1peso.Ha fizettem vele vagy ha Atm-ből kivettem,persze akkor az Otp felszámolt a kivét összegét.

    VálaszTörlés